web analytics
Дрони

Незвичайні способи використання дронів, про які ви точно не знали

Автор: Анна Колінчук

Дрони так швидко увірвались у наше повсякденне життя, що ми і не помітили, коли ці літальні апарати від дитячої забавки доросли до справді корисних засобів, що полегшують нам життя. Безліч людей купують собі дрони, щоб відправити їх у небо і зняти прекрасні краєвиди. Ми ж добре знаємо про FPV-камікадзе, які, при своїй невеликій собівартості, здатні нищити наших ворогів разом з їх технікою і боєприпасами. Ми можемо лише по звуку розпізнати наближення Шахедів (хай їм грець) у нашому небі. Кожен день волонтери закуповують цивільні DJI Mavic, що добре себе продемонстрували у розвідці та скиданні боєприпасів на дурні голови окупантів.

Проте технології не стоять на місці. Щодня створюються нові унікальні прилади, модифікуються та змінюються старі розробки, які здобувають раніше недоступні властивості і розширюють кордони своїх можливостей. Тож ми вирішили зібрати для вас незвичайні і цікаві методи використання дронів, про які ви скоріше всього не знали.

Дрон злітав у саме жерло діючого вулкану Панам у Папуа Нова Гвінея і дістав важливі зразки.

Щоб дістати проби вулканічних викидів, що містять такі важливі показники, як вуглекислий газ і сірка, потрібно підлетіти впритул до парів вулкану. Ці вимірювання є вкрай важливими для моніторингу зміни активності вулкану і дають можливість вчасно дізнатись про майбутнє виверження. Ця інформація надасть змогу рятувальникам вчасно провести евакуацію місцевого населення та врятувати безліч життів.

Проте звичайній людині дуже небезпечно підлітати до отруйних вулканічних парів. Тож для такої роботи дослідники вирішили використати дрони, яким жодні викиди не страшні. Вони під’єднали до дрону мініатюризовані газові датчики, спектрометри і автоматичні пристрої для відбору проб. Після чого безпілотник відправився на своє завдання. Він годину літав біля вершини вулкану Панам та одразу передавав дані про стан повітря дослідникам. Таким чином, найнебезпечнішу роботу виконали дрони, а самі спеціалісти завжди знаходились на безпечній відстані. Цей випадок був описаний у журналі Science Advances.

Дрон зміг виявити та загасити вогнище у багатоквартирному будинку

Чеські інженери з Multirobotic Systems Group розробили дрон DOFEC (Discharging Of Fire Extinguishing Capsules) і під наглядом пожежників успішно провели перші практичні випробування апарату.

Спочатку дрон DOFEC за допомогою інфрачервоної камери, бортових датчиків і штучного інтелекту, виявив осередок займання. Потім, підлетівши на зручну відстань, він вистрілив протипожежною капсулою, яка має вагу 0.5 кг і наповнена вогнегасною сумішшю. При контакті з вогнем капсула розкрилась та загасила вогнище.

Розробники не збираються зупинятися на досягнутом і вже удосконалюють свій пристрій. У їхніх планах оснастити дрон ударним механізмом, який дасть йому можливість самостійно вибивати вікна та проникати до кімнат, де знаходиться відкритий вогонь. Також винахідники, працюють над тим, щоб збільшити кількість вогнегасних капсул, які дрон може переносити за один раз. Сподіваємось у них все вийде і дрони стануть постійними помічниками пожежників.

Дрон відправився на Марс, щоб політати, переночувати і зробити фото

Як повідомляє NASA, у 2021 році марсохід «Персеверанс» і дрон Ingenuity, який до нього був прикріплений, приземлилися на Марсі. Разом вони подорожували планетою трохи більше половини місяця. Потім марсохід від’єднав від себе дрон і поставив його на рівну поверхню. Так усамітнено, він провів майже добу. Це дало змогу перевірити всі показники, надійність ізоляції, потужність сонячних батарей і справність систем. За цей час дрон зміг зробити першу кольорову світлину із низькою роздільною здатністю та записати різні звуки за допомогою свого мікрофону. Після цього повернувся назад на марсохід.

А вже згодом почався новий експеримент, під час якого дрон зумів ненадовго піднятись у повітря, пролетіти невелику відстань і благополучно приземлитись на поверхню. Це перша в історії людства успішна спроба запуску дрону за межами нашої планети.

Дрони врятували собак на острові Ла-Пальма

19 вересня 2021 року відбулося виверження вулкану Кумбре-В’єха на острові Ла-Пальма. Під час цього лавові потоки досягли океану і утворили велику хмару з парами соляної кислоти на побережжі, а попіл і вулканічний газ затягнули небо над ураженим районом. Тому ні морем, ні повітрям дістатись до зони лиха не вдавалося. За ситуацією на уражених територіях слідкували за допомогою дронів, через які оператори помітили виснажених домашніх тварин, які опинилися у пастці.

Спочатку дронами тваринам доставляли їжу та воду, так як вивезти бідолах було неможливо через складні умови. А перевозити тварин за допомогою дронів за законами Іспанії заборонено. Проте, згодом компанії Aerocamaras вдалося отримати дозвіл для вивезення звірів із небезпечного району безпілотниками. Для цього вирішили використати сільськогосподарський дрон для обприскування рослинних культур – DJI Agras T20, який здатний піднімати до 23 кілограм ваги. До нього приєднали сітку, в якій і переносили тварин. Тож навіть у такій складній ситуації, за допомогою злагодженої роботи і неймовірних зусиль, люди змогли врятувати беззахисних тварин.

Нанодрони об’єдналися, щоб віднайти банку спирту у невеликій кімнаті

Під час експерименту, який був представлений на конференції IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems, 50 нанодронів, кожен по 40 грам, за допомогою обчислювальних можливостей, змогли утворити справжній функціонуючий рій. 

Їм було поставлене завдання віднайти джерело парів спирту у невеликій кімнаті. Спочатку вони розділилися і розлетілись по кімнаті для більш ефективних пошуків. Але коли один із екземплярів віднайшов першоджерело запаху, всі інші відправились до нього.

Повна координація дій, що забезпечується новим алгоритмом помилок Sniffy Bug, надає змогу мініатюрним дронам працювати з максимальною ефективністю. При цьому у рої дронів існує ієрархічне розподілення на головних та підопічних. Головних нанодронів виготовляють за допомогою еволюційного алгоритму, що дозволяє відібрати найбільш пристосовані екземпляри, які в змозі керувати своїми соратниками. Науковці впевнені, що у майбутньому ці дрони зможуть замінити людей під час небезпечних робіт, адже вони малі, автономні, маневрені та дешеві. Наприклад, вони зможуть швидко віднайти витік газу у великій будівлі (або заволодіти світом).


На цьому наша добірка закінчується, проте у світі технологій час летить стрімко і можливо вже завтра, ми дізнаємось щось нове про розробку роботів, штучного інтелекту і розумних машин. А поки, ми пропонуємо поділитись у коментарях вашою думкою, стосовно цих методів використання дронів, чи були серед них ті, що вас здивували або видались цікавими!?

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Тренуємося у CS2 на своєму VPS сервері

Автор: PlayUA

sidata 01

Усі досягнення S.T.A.L.K.E.R. 2 — що потрібно для проходження на 100%?

Автор: Олег Куліков

stalker 2 achievements 03

УСЯ українська музика у S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Radio MIX)

Автор: PlayUA

stalker radio

Acer розширює лінійку Android-планшетів Iconia Tab

Автор: PlayUA

p.ua.04 acer iconia tab p10 21 p10 21q 2

Чорна п’ятниця: найкращі пропозиції для геймерів

Автор: PlayUA

playstation 5 pro

Артефакти та інші скарби Зони у S.T.A.L.K.E.R. 2

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.s.t.a.l.k.e.r.2 артефакти

Українська музика в S.T.A.L.K.E.R. 2: від Мозгового до ZWYNTAR

Автор: Андрій Присяжний

s.t.a.l.k.e.r. 2 heart of chornobyl

Apple iPhone 16 Pro Max: занурення у світ нових можливостей

Автор: PlayUA

iphone 16 pro max 02